Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
x
weź
RABAT*
2%

Dlaczego warto się zarejestrować?

Dzięki rejestracji otrzymasz od rabat na każdy produkt w naszym sklepie internetowym w wysokości 2%. Zachęcamy do korzystania z oferty. Dodatkowo będziesz zawsze na bieżąco informowany odnośnie nowych produktów i promocji. Zarejestruj i przekonaj się!

* promocje nie łączą się ze sobą
Karta rabatowa
Karta Rabatowa SPORT-PROFIT

Reantgen roweru - czyli co w rowerze siedzi.

KONSTRUKCJA ROWERU

 

Rama – najważniejsza część w rowerze. Rama jest najdroższym stałym elementem roweru. Ma ona ogromny wpływ na parametry dynamiki całego roweru. Dobra rama to rama lekka i maksymalnie sztywna, z odpowiednią geometrią ( długości rur oraz kąty między rurami ). W praktyce owe parametry dają nam  możliwość przejechania dystansu przy niewielkim nakładzie siły. Większość wydatkowanej energii przy pedałowaniu przekazywana jest przez ramę bezpośrednio na napęd.

 

Osprzęt – zbiór pozostałych części , w które producent wyposaża ramę. Wśród istotniejszych części z osprzętu wymienić należy: 

 

Amortyzator -  tutaj liczy się tzw. kultura pracy, czyli czułość oraz charakterystyka ugięcia oraz sztywność. W grę wchodzi również skok widelca ( ugięcie w mm.) Waga również nie pozostaje bez znaczenia.

 

Wspornik kierownicy ( mostek) , wspornik podsiodłowy (sztyca), kierownica. Te elementy należą do tzw. szkieletu  i razem z ramą stanowią integralną część roweru.

 

Wśród kolejnych istotnych punktów osprzętu wymienić możemy  koła. Bardzo ważny element, który decyduje o tym czy na rowerze jeździ się nam lekko. Chodzi głównie o wagę kół. Waga kół w obrocie to masa liczona podwójnie. Im lżejsze koła tym łatwiej przyspieszamy i rozpędzamy rower. Liczy się również jakość szprych, które decydują o wytrzymałości kół na tzw. rozcentrowanie. W piastach natomiast ważnym parametrem jest jakość  łożyskowania. Opony to ich przyczepność oraz masa.

 

Napęd –  mechanizm korbowy ( korba),kaseta (zębatki tylnie), łańcuch, manetki, przerzutka przednia oraz tylnia. Podzespoły z tej grupy decydują o precyzji zmiany biegów. W największym stopniu odpowiada za to kaseta, łańcuch oraz mechanizm korbowy a następnie jakość manetek, linek oraz pancerzy. Na ostatnim miejscu, wbrew ogólnym komercyjnym opiniom -  przerzutki.

 

Hamulce- v-breaki  stosowane w rowerach turystycznych, miejskich spacerowych lub tarczowe występujące w rowerach sportowych i wyczynowych. Tutaj liczy się ich skuteczność i niezawodność. Hamulce tarczowe mogą występować w wersji mechanicznej ( bardziej amatorske rozwiązanie, które niejednokrotnie działa na tym samym poziomie lub gorzej niż v-break), oraz hydrauliczne, które są dużo bardziej skuteczne. Sensu posiadania hamulców hydraulicznych już chyba nikt nie podważa, szczególnie przy użytkowaniu roweru w górach.

 

Ważny punkt odpowiadający za bezpieczeństwo.

Pedały zwykłe używane najczęściej lub spd.  Pedały SPD (Shimano Pedaling System) to kolejny ważny punkt w rowerze. Decyduje on o tym ile musimy wydatkować siły aby przejechać dany dystans. Decydując się na  takie rozwiązanie uzyskujemy  o 15-30% oszczędności energii. Możemy zaangażować liczne grupy mięśni, których przy zwykłych pedałach nie używamy. Argumentem za taką modyfikacją jest fakt, że zdecydowana większość osób, które przesiadają się na spd nie wracają już nigdy do zwykłych pedałów.

 

Sioło – element decydujący o komforcie. Komfort jest różnie oceniany w zależności od budowy i osobistych preferencji  rowerzysty. W dużej mierze nowe  siodło porównywane jest przez Klientów przez  pryzmat przyzwyczajeń i nawyków z poprzednich siodeł. Wygoda siodła w dużym procencie uwarunkowana jest  od przyzwyczajeniem i obyciem się z nim podczas wycieczek.  Siodło przede wszystkim dobiera się do pozycji  na rowerze oraz stylu jazdy. Im bardziej wyprostowana pozycja tym szersze i odwrotnie. Trudno jest wskazać jakieś jasne kryteria doboru.

 

Stery (łożyska kierownicy) – mają bezpośredni wpływ na jakość sterowania rowerem w zakresie manewrowania kierownicą. Liczy się jakość materiału i wykonanie ( uszczelnienia).

 

Wkład suportu (kaseta suportu, łożyska mechanizmu korbowego) – element odpowiadający za płynność i lekką pracę podczas pedałowania. Istotą jest jakość łożysk i trwałość ze względu na duże obciążenia. Jest to łożysko wolnoobrotowe więc płynność  obrotowa nie ma tak dużego znaczenia jak uważa wielu specjalistów w tej dziedzinie.

 

Chwyty kierownicy – w zależności od typu jazdy powinny być szersze i wygodniejsze do jazdy wycieczkowej oraz węższe , które zapewniają większą kontrolę w użytkowaniu sportowym .

 

Rogi kierownicymogą być stosowane jako zmiana chwytu i uzyskanie dodatkowego komfortu podczas jazdy wycieczkowej czy spacerowej. Natomiast  przy użytkowaniu sportowym ich pośrednią funkcją jest uzyskiwanie większej efektywności jazdy szczególnie w górach.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony